piątek, 27 października 2017

Seminarium magisterskie

Na seminarium magisterskie w każdym semestrze przewidziano 30 godzin. Łatwo policzyć, ile czasu może promotor przeznaczyć na jednego uczestnika takiego seminarium. Zawsze można oczywiście liczyć na indywidualne konsultacje. Jednak maksymalne wykorzys­tanie czasu semi­narium leży w interesie obu stron. Problem ten nabiera ostrości w ostatnim stadium pisania pracy magisterskiej; wówczas - mimo najlepszych chęci - promotor nie może przeznaczyć zbyt wiele czasu na indywidualne konsultacje, gdyż musi czytać wstępne wersje rozdziałów i je opiniować. Przyjmowanie zasady, że promotor musi mieć czas wtedy, gdy magistrant go potrzebuje jest nieporozumieniem i może się skończyć tragicznie (dla jednej strony - niestety).
            W rozdziale tym przedstawiono podstawowe zasady formalne, dotyczące tekstu pracy magisterskiej. Wszystkie teksty przedstawiane promotorowi powinny te zasady respektować.
Zaufaj swemu dobremu smakowi, pamiętając jednak przez cały czas, że masz do czynienia z poważną pracą naukową. Zastanów się, czy chciałbyś sam przeczytać swoją pracę w takim stanie, w jakim pragniesz, żeby ona wyglądała. No i oczywiście pamiętaj o gramatyce, ortografii i innych takich...
Niniejszy blog pokaże Ci, jak masz się do tego zabrać od strony czysto tech­nicznej. Pamiętaj przy tym, że żadna z zamieszczonych tutaj porad nie pomoże Ci w niczym, jeżeli Twoja praca będzie kiepska pod względem merytorycznym. Treść pracy magisterskiej to podstawa oceny – jej wygląd, układ, estetyka mogą co najwyżej bardziej przychylnie ustosunkować recenzenta do Ciebie jako autora, tak aby mógł stwierdzić, że praca jest po prostu porządnie napisana. Nic nie zastąpi rzetelnej wiedzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz