poniedziałek, 17 grudnia 2018

Pisanie pracy - dyskusja


W rozdziale Dyskusji jest tylko kilka ogólnych reguł, których należy przestrzegać. Kon­strukcja dyskusji powinna składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Dobrze przemy­ślana dyskusja powinna mieć kształt piramidy, ale w odróżnieniu od wstępu, piramidy solid­nie umieszczonej na szerokiej podstawie. Oznacza to, że wychodząc od własnych szczegóło­wych wyników badań własnych powinno się dążyć do uogólnień.
Wstęp w dyskusji może mieć charakter krótkiego przedstawienia najważniejszych wyników własnych badań. W rozwinięciu rozdziału warto najpierw przedyskutować metodykę zasto­sowaną w badaniach, jej ( zwłaszcza) mocne strony ale też i ograniczenia na tle innych moż­liwych do zastosowania. Im praca więcej wnosi nowych oryginalnych elementów metodycz­nych tym szerzej należałoby je tutaj omówić. W dalszej części dyskusji następuje krytyczna ustosunkowanie się do wyników własnych na tle badań już opublikowanych.
Uwagę należy zwrócić na fakt, w jakiej części są one zgodne, a w jakiej dostarczają wyników różnych od tych w dostępnych publikacjach i czym można te różnice wytłumaczyć. Tu nale­ży przypomnieć o prawidłowym cytowaniu źródeł informacji. W dyskusji należy podkreślić co nowego wnoszą wyniki badań własnych do wiedzy w badanej dziedzinie. Następnym eta­pem dyskusji powinna być obrona lub obalenie początkowych założeń pracy, hipotez robo­czych. Na marginesie, wynik negatywny (tzn., że uzyskano wyniki inne od tych których się spodziewano) w ciężarze merytorycznym jest tak samo istotny jak wynik pozytywny.
Na zakończenie podaje się wnioski wysnute z uzyskanych wyników oraz ich dyskusji prze­prowadzonej na tle dotychczasowej wiedzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz