Niech wykresy będą kolorowe, ale niech kolory będą konsekwentnie stosowane w całym rozdziale. I tak dla przykładu w całej pracy grupa kontrolna K - zawsze będzie oznaczona jednakowo, np. kolorem zielonym, grupa badana GB - żółtym.. Dzięki temu łatwiej będzie porównywać wyniki pomiędzy wykresami na kolejnych rycinach.
Odradza się cieniowania słupków, lub wypełniania słupków jakimiś wielobarwnymi mozaikami. Jednolite, czyste nasycone kolory, w przypadku zaznaczenia gradacji - można użyć odcieni jednego koloru (np. jasno zielony i ciemno zielony). Jeśli chodzi zaś o ryciny czarnobiałe to wypełnienie słupków, cieniowaniem różnymi stopniami szarości zazwyczaj źle się prezentuje, zwłaszcza na kserokopii. Takie słupki mogą być mało czytelne. Lepiej je zastąpić kreskowaniem słupków - poprzecznym, skośnym, w kratkę i innymi kombinacjami oferowanymi przez program graficzny. Rycina do pracy naukowej ma być jak najprostsza i jednoznaczna.
Należy unikać wszelkich opcji rycin 3-D! ( przykład ryc. 8.)
Ryc.8. Pracowni zatrudnieni w poszczególnych działach firmy X
Pokazując słupek w trzech wymiarach - tylko wysokość przedniej ścianki niesie jakąś informację, wszystkie pozostałe elementy nie dość, że nic nowego nie wnoszą to jeszcze mogą zaciemniać lub wręcz fałszować odbiór całości.
Oczywiście przygotowując wykresy należy pamiętać o wskaźnikach SD lub SEM i unikać podawania wartości nad słupkiem. Wykresy mogą być typu mieszanego - wykres słupkowy połączony w liniowym, zadanie trochę trudniejsze ale taka rycina przekaże więcej informacji. Grubość linii współrzędnych, siatek oraz słupków i linii muszą być tak dobrane aby były czytelne; cyferki na osi rzędnych i odciętych i jednostki także. Najlepszym testem czytelności wykresu jest zrobienie kserokopii z 50% redukcją obrazu - jeśli wszystkie detale na odbitce są wyraźne to wszystko jest OK. Legendę umieszcza się w dowolnej części ryciny, w przypadku złożenia kilku wykresów na rycinie, legenda może być tylko jedna
Przy okazji wklejania rycin i tabeli w tekst warto wspomnieć o gospodarowaniu przestrzenią na kartce. Problemy pojawiają się, kiedy trzeba wstawić do tekstu kilka rycin czy tabel, szczególnie jeśli jest ich dużo w stosunku do ilości tekstu. Grozi to pojawieniem się wolnych miejsc. Niedobrze jest, kiedy pod tabelą czy ryciną, a dolnym marginesem zostają puste strony. Takie zostawianie wolnego miejsca świadczy o nieumiejętności posługiwania się funkcjami edytora tekstu i należy uznać za błąd. Jak tego uniknąć? Można przestawić układ strony na 2-kolumnowy i ustawić ryciny obok siebie czy otoczyć grafikę tekstem. Warto jest zgrupować kilka rycin i tym samym wszystkie razem wklejać w tekst. Należy wspominać o tym, że między tekstem a tabelą czy ryciną trzeba zostawić 1-2 linijki miejsca.