wtorek, 6 kwietnia 2021

Wymogi formalne stawiane pracy i pisanemu tekstowi

Uwzględniając dotychczasowe ustalenia w metodyce pisania prac, można wyróżnić następujące wymogi stawiane pracom dyplomowym:

1. Praca bez wątpienia musi być samodzielna, czyli przynajmniej jej część badawcza powinna stanowić istotny wkład własnej pracy piszącego, a nie być tylko kompilacją zebranych materiałów źródłowych. Nie do przyjęcia jest więc zatem sytuacja, kiedy duże fragmenty tekstu lub oprogramowania kopiowane są z innych źródeł, w szczególności z sieci Internet. Natomiast wyraźnie podnoszą merytoryczną wartość pracy własne, samodzielne postawione tezy, samodzielne opisy oraz oceny i prezentacja własnego stanowiska.

2. W szczególności wartość i ocenę pracy podnosi wykorzystanie bogatej literatury, szczególnie niepublikowanych, aktualnych materiałów krajowych i zagranicznych, jak również własnych tłumaczeń.

3. Do każdego cytowanego w pracy tekstu obcego należy dołączyć przypis. Stworzone aplikacje mogą być uruchamiane wyłącznie za pomocą licencjonowanego lub ogólnie dostępnego legalnego oprogramowania.

4. Wyjaśnij w pełni podstawowe i ważne koncepcje tematu, przedyskutuj je w przypadku jakichkolwiek niejasności i ściśle przestrzegaj konsekwencji tego opisu. Z drugiej strony nowe terminy zaproponowane przez pisarza wymagają dokładnego wyjaśnienia.

5. Tekst powinien być jasny i komunikatywny, a przeszkodą jest zarówno zbyt zwięzłe formułowanie myśli, jak i zbyt zwięzłość.

6. Wszelkie wątpliwości gramatyczne i ortograficzne należy kierować do odpowiednich słowników.

7. Nieprawidłowo napisane skróty to drobne, ale mimo to błędy w pisowni.

8. Przyjmuje się, że objętość pracy to minimum 30 i nie więcej niż 50 stron.

9. Praca powinna być napisana na papierze formatu A-4 w programie Microsoft Windows Word lub otwartego oprogramowania.

10. Każdy nowy rozdział pracy (i kolejna część pracy równa rozdziałowi, np. Wprowadzenie, zakończenie) należy rozpoczynać od nowej strony.

11. Cudzysłowy są używane głównie do cytowania tekstu i zapisywania nazw czasopism.

12. Skróty i symbole - w pracy powinno być jak najmniej skrótów, ale jeśli występują, należy sporządzić pełną listę używanych skrótów i symboli, nawet jeśli są one powszechnie używane.

13. Tabele, ilustracje i rysunki muszą zawsze mieć swój numer, tytuł i źródło pochodzenia, a jeśli jest to tabela lub rysunek to powinno być zapisane - „opracowanie własne”.

14. Czcionka i marginesy:

1) Czcionka Times New Roman

2) wielkość czcionki podstawowej wynosi 12 punktów; 1800 znaków na stronie A4 (30 wierszy po 60 znaków),

3) odstęp między wierszami 1,5,

4) marginesy - górny, dolny, prawy - 2,5 cm,

5) 3,5 cm lewy margines,

6) jednostronne strony z ciągłym tekstem, z uwzględnieniem ewentualnych podtytułów, akapitów i przypisów,

7) tekst na stronach z nowym rozdziałem powinien być wyraźnie niższy niż na następnych. Podkreśla początek każdego rozdziału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz